Dni Młodych Towaroznawców

Raz na 4 lata, w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów organizowane są Igrzyska Olimpijskie. Dni Młodych Towaroznawców są dla Nas trochę jak igrzyska.
Organizujemy je co roku, dajemy możliwość magistrantom, seminarzystom i członkom kół naukowych zaprezentować swoje odkrycia, pochwalić się efektami swojej ciężkiej pracy i pokazać światu swoje możliwości. Konkursowe współzawodnictwo ma tylko zmobilizować, tak naprawdę DMT to święto nauki - udowadniamy, że z każdym rokiem, tak jak sportowcy poprawiający swoje własne rekordy, jesteśmy w stanie pójść dalej, zanalizować głębiej i odkryć coś nowego. Na igrzyskach nie są ważne dyscypliny, na igrzyskach ważni są zawodnicy. Na DMT najważniejsi są studenci.

I dzień - konkurs prac magisterskich i seminaryjnych

Praca magisterska jest efektem dwuletnich badań, poszukiwań i wnikliwych analiz tematu prowadzonych przez studenta. Podczas pierwszego dnia zaprezentowało się 38 magistrantów, w tym 9 wystąpiło z ustną prezentacją, a 29 postanowiło przedstawić swoje prace w formie posterów. Horyzont tematów prac obejmował zarówno handel emisjami dwutlenku węgla, zarządzanie relacjami z partnerami w kanale dystrybucji, jak i badanie przeciwstarzeniowych kremów do twarzy. Wszystkie prezentacje i postery były obiektywnie oceniane przez szacowne jury i niedługo po zakończeniu prezentacji ogłoszono wyniki.

Zwyciężył Marcin Siekierski z kształtowania jakości produktów spożywczych, a dzięki jego pracy: "Aktywność przeciwutleniająca jako kryterium jakości przeciwstarzeniowych kremów do twarzy" wiemy już jakich kremów używać, abyśmy zawsze byli piękni i młodzi. Kolejne dwa miejsca zajęły Marta Stelmaszewska z kształtowania jakości produktów przemysłowych i Ewa Raczyńska - znów KJPS.

W kategorii posterów wszystkie trzy miejsca zajęli studenci ze specjalności kształtowania jakości produktów spożywczych, natomiast laur zwycięstwa zdobył Szymon Kuznowicz, którego tematem było "Wykrywanie zafałszowania oliwy z oliwek extra virgin olejem słonecznikowym". Należy również zaznaczyć, że drugie i trzecie miejsce zajęły członkinie Spectrum: Patrycja Kurek i Ania Pachołek.

W konkursie seminarzystów triumfował, zarówno w ocenie jury jak i publiczności, nasz przewodniczący Michał Mruszczyk prezentując swoje przemyślenia dotyczące nanożywności.

II dzień - forum studenckich kół naukowych towaroznawstwa

Nasz dzień. To właśnie tu, młodzi, jeszcze nieopierzeni naukowcy pełni chęci i zapału mają szansę pokazać nad czym pracowali przez cały rok. Prezentowało się 10 kół naukowych, w tym trzy spoza naszej uczelni. Gościliśmy dziewczyny z Akademii Rolniczej w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego i Kijowskiego Uniwersytetu Handlu i Ekonomii. Zespoły studentów, podobnie jak magistranci i seminarzyści, miały do wyboru dwa sposoby na swój performance - prezentację ustną lub formę posterową.

Prezentacje ustne wygrała Agata Kurzawska z Akademii Rolniczej w Poznaniu, która odpowiadała na pytanie: "Jak to zrobić, żeby dieta homo była także sapiens?". Drugie i trzecie miejsce zajęły zespoły Spectrum: Olga Bukowska, Maria Sielicka i Karolina Świerkowska zajmujące się rozwojem koncepcji żywności funkcjonalnej, i Katarzyna Sikora, Maria Sielicka, Magdalena Priebe, Ewelina Porębska i Damian Kubat oceniający czekolady light okiem młodego towaroznawcy.

Wśród form posterowych Spectrumowcy również zdominowali podium, tym razem jednak należały do nas dwa pierwsze miejsca. Zwyciężyła grupa w składzie: Magdalena Orzałkiewicz, Olga Bukowska, Elżbieta Dziołak, Kinga Borowicz, Joanna Gerka i Michał Mruszczyk, którzy próbowali wykorzystać wybrane odpady przemysłu owocowo-warzywnego w cukiernictwie (tak, to są ciasteczka z Rogoźna). Drugie miejsce przypadło w udziale Magdalenie Priebe, Katarzynie Sikorze, Ewelinie Porębskiej, Katarzynie Krawczyk, Karolinie Lewandowskiej i Łukaszowi Chrzanowskiemu badającym antybiotyczne właściwości miodu gryczanego, natomiast nagrody za zdobycie trzeciego miejsca powędrowały do Kingi Borowicz i Łukasza Szymańskiego z SKN Chemiczno-Towaroznawczego za prezentację pianotwórczych właściwości kokobetainy.

Wszystkim zwycięzcom pogratulowano i wręczono nagrody, a kolejna edycja Dni Młodych Towaroznawców przeszła do historii.

Zapraszamy też do galerii.