Studenckie Dni Jakości 2013

W dniach 28.02-01.03 2013 r. na Akademii Morskiej w Gdyni odbyły się II Studenckie Dni Jakości. Tematem przewodnim konferencji były „Współczesne koncepcje w Towaroznawstwie”. Nasze Koło zaprezentowało tam trzy projekty:

Anna Doleba, Maja Błaszkowska i Martyna Kołak przedstawiły „Wpływ informacji na opakowaniu majonezu, o wzbogaceniu w kwasy Omega-3 i 6 na preferencje wyboru przez studentów Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu”,

Aleksandra Majos i Marianna Gabryelczyk zaprezentowały referat pt. „Postrzeganie wybranych produktów żywnościowych pod kątem ich zdrowotności przez dzieci”, a

Anna Doleba zaprezentowała poster pt. „Ocena zastosowania innowacyjnej technologii w procesie automatycznego konfekcjonowania herbat i herbatek”.

W celu obejrzenia zdjęć z Konferencji zapraszamy na nasz profil na facebook'u :)


Zmiany w Zarządzie

25 lutego zaszły małe zmiany w składzie Zarządu naszego Koła Naukowego. Kasie Stolińską, która postanowiła kontynuwać studia II stopnia na Wydziale Towaroznawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, zastąpiła Ania Doleba, do jej obowiązków jako Wiceprzewodniczącej do spraw administracyjnych, będą należały finanse i księgowość koła. Jesteśmy przekoani, że Ania doskonale sprawdzi się w nowej roli :)


Studenckie Dni Jakości 2012

‎23 i 24 lutego członkowie naszego koła brali udział w konferencji naukowej "Studenckie Dni Jakości", która odbyła się w Akademii Morskiej w Gdyni. Tematem przewodnim konferencji było "Towaroznawstwo w XXI wieku - szanse i zagrożenia". Przedstawiliśmy trzy projekty - dwa w formie prezentacji oraz jeden w formie posteru:

Natalia Skrzypek oraz Katarzyna Stolińska zaprezentowały projekt badawczy pt. "Ocena pożądalności studentów dotycząca mieszanek olejów roślinnych tłoczonych na zimno",

Tomasz Król przedstawił "Wpływ dodatku preparatu glikozydów stewiolowych na smakowitość herbatek owocowych", a

Aleksandra Ralcewicz i Katarzyna Tomczak zaprezentowały poster pt. "Czarnuszka siewna jako źródło prozdrowotnych składników".


Roll Up SKNTŻ

SKNTŻ "Spectrum" może pochwalić się nowym nabytkiem, a mianowicie nowym Roll Up'em, który od teraz będzie nam towarzyszył na wszystkich konferencjach i forach, w których będziemy brali udział, promując nasze koło naukowe :) Można go będzie podziwiać już jutro podczas Targów SKN-ów w czasie "V Forum SKN-ów" UEP.

Aby zobaczyć projekt Roll Up'a zapraszamy na nasz profil na facebook'u.


V Forum SKN-ów UEP

W czwartek (8 grudnia 2011 r.) na naszej Uczelni będzie miało miejsce "V Forum Studenckich Kół Naukowych"! Na które serdecznie zapraszamy!

Nasze koło przewodniczny komitetowi organizaycjnemu, w którego skład wchodzą: SKN Biznesu Miedzynarodowego Synergy Group, SKN TAX, SKN Inwentum, SKN Prolog, SKN Europeistyki "EUrope" oraz Studenckie Centrum Badań Turystycznych EXPLORERS.

Forum ma na celu promowanie osiągnięć kół naukowych istniejących na UEP oraz zachęcenie studentów do działalności w ramach SKN.

Patronat honorowy nad Forum objął Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. dr hab. Marian Gorynia i Prorektor ds. Edukacji i Studentów dr hab. Piotr Banaszyk, prof. nadzw. UEP.

Wszystkich zainteresowanych w szczególności zapraszamy na Targi SKN-ów, podczas których będą promowane i prezentowane dorobki Studenckich Kół Naukowych UEP oraz na sesję posterową, na której swoje pracę przedstawią członkowie naszego koła:

● Aleksandra Ralcewicz i Katarzyna Tomczak, które zaprezentują poster pod tytułem "Orkisz pszenny – ocena towaroznawcza i żywieniowa",

● Tomasz Król, który przedstawi "Wpływ dodatku stewii na smakowitość herbatek owocowych",

● natomiast Emilia Jura, Ewa Bindas, Justyna Piechocka i Marta Kasprzak, które zaprezentują "Analizę ryzyka wynikająca z pobrania glutaminianu sodu z żywności".

W celu zapoznania się z dokładnym harmonogramem Forum zapraszamy na nasz profil na facebook'u :)


Spectrum 2011/2012 wystartowało!

Nowy rok akademicki, nowe wyzwania, nowe projekty, nowe "świeżynki" i nowy zarząd! Nowy rozdział w działalności Studenckiego Koła Naukowego "Spectrum" można uznać za rozpoczęty!

17 października odbyło się pierwsze po wakacjach Zgromadzenie Członków Koła. Podczas spotkania podsumowano zeszłoroczne dokonania, określono cele na rozpoczęty nowy rok, ustalono wstępne założenia organizacyjne w sprawie nadchodzącego Forum Studenckich Kół Naukowych UEP (które odbędzie się już 8 grudnia 2011 roku) oraz, co najważniejsze, przywitano nowych członków oraz wybrano nowy zarząd!

Członkami zarządu zostały zeszłoroczne "świeżynki" czyli:

- Tomasz Król, który otrzymał nominacje Przewodniczącego,
- Natalia Skrzypek, która z wielką radością przyjęła funkcje Wiceprzewodniczącej do spraw organizacyjnych
oraz
- Katarzyna Stolińska, która zajmie się finansami i księgowością koła, pełniąc funkcje Wiceprzewodniczącej do spraw administracyjnych.

Nowy zarząd wybrany został jednogłośnie, co świadczy o pełnym zaufaniu członków "Spectrum" :)

Idąc z duchem czasu, od teraz można śledzić Naszą działalność na nowo otwartym facebook’owym fan page’u pod adresem:

http://facebook.com/SKNTZSpectrum

Na fan page’u m.in. będą pojawiać się informacje na temat najbliższego zebrania "Spectrum".

Pełni zapału i patrzący z nadzieją w przyszłość ruszamy do ciężkiej pracy, której efekty miejmy nadzieję będą szybko widoczne!


Wyjazd do Kijowa

W ramach wymiany studenckiej organizowanej między Uniwersytetem Ekonomicznym a Uniwersytetem Handlu i Ekonomii w Kijowie, dwie reprezentantki naszego koła naukowego: Anna Zagórska i Dorota Sajkowska, miały przyjemność 8 kwietnia 2011 roku uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Towaroznawczej w Kijowie. Podczas konferencji studentki zaprezentowały następujące projekty:
- Antioxidant activity of cakes with raspberry pomace (Anna Zagórska)
- Dietary supplements containing omega-3 fatty acids (Dorota Sajkowska)
Wystąpienia zostały entuzjastycznie przyjęte zarówno przez komisję, jak i studentów. Prezentacja Ani zajęła drugie miejsce, a Doroty uplasowała się tuż za podium. Ciepłe przyjęcie przez ukraińskich studentów oraz władze uczelni, przepiękne zabytki, oryginalna kultura naszych ukraińskich przyjaciół oraz przeżyte wspólnie niezapomniane chwile sprawiły, że wspominamy wyjazd i będziemy wspominać z wielkim sentymentem. Anna Zagórska. Dorota Sajkowska.


Ocena sensoryczna perfum

W lutym i marcu 2011 panel sensoryczny SPECTRUM sprawdzał możliwość zastosowania metod sensorycznych w kreowaniu jakości wyrobów perfumeryjnych. Do badań wykorzystano między innymi metodę szeregowania próbek w celu sprawdzania trwałości zapachu wyrobów perfumeryjnych. Na zakończenie badań przeprowadzono warsztaty zapachowe, podczas których panel sensoryczny badał wybrane zapachy na zasadzie testu skojarzeń.


Projekt dotyczący opakowań żywności

W miesiącach styczeń - marzec 2011 roku, został zrealizowany projekt dotyczący analizy porównawczej wymagań dotyczących bezpieczeństwa żywności: Europejskiej Normy DIN EN 15593.Opakowania – zarządzanie higieną przy wytwarzaniu opakowań do żywności, Globalnej Normy dotyczącej bezpieczeństwa żywności BRC oraz wymagań HACCP zawartych w Codex Alimentarius. Projekt został zrealizowany dzięki zainteresowaniu i współpracy z firmą, która chciała się zapoznać szerzej z wymaganiami dotyczącymi higieny w przedsiębiorstwie produkującym opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością w porównaniu z systemem wdrożonym w ich przedsiębiorstwie. Projekt realizowały: Magdalena Wurst, Anna Kaczmarek


Ocena sensoryczna aromatów

Na przełomie grudnia 2010- marca 2011 w Katedrze Towaroznawstwa Żywności odbyła się ocena sensoryczna aromatów spożywczych. Przedmiotem badań były aromaty: cytrynowy i migdałowy, dostarczone przez firmę Hoffmann. Celem badania była ocena wpływu nośnika na intensywność i trwałość aromatu.


Ustalanie celów kluczem do sukcesu

W dniu 23 listopada 2011 roku o godz. 17.30 w sali 04C odbędzie się kolejne spotkanie SKN-u, podczas którego inż. Krzysztof Masłowski zaprezentuje referat "Ustalanie celów kluczem do sukcesu". Zainteresowanych zapraszamy


Seminarium na UWM 2010

W dniach 12-13 maja 2010 reprezentantki naszego koła naukowego uczestniczyły w XXXIX Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych organizowanym przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Pojechałyśmy tam we trzy: Milena Górecka, Ania Zagórska oraz Magda Wolska. Towarzyszył nam oczywiście opiekun naszego koła naukowego, dr inż. Bogdan Pachołek. W Sekcji Nauk o Żywności i Produkcji Roślinnej zaprezentowane zostały dwa projekty będące owocami pracy SKNTŻ Spectrum: „Próba zastosowania wytłoku malinowego w produkcji ciastek kruchych” (Anna Zagórska, Milena Górecka) oraz „Bioaktywne białka serwatki naturalnymi konserwantami żywności” (Magdalena Wolska). Prezentacje cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności i jurorów wywołując dyskusję wśród zgromadzonych uczestników.

Ze względu na trudności z wyłonieniem faworyta, jurorzy ogłosili trzech laureatów I miejsca (wśród których znalazły się reprezentantki Spectrum). Skład laureatów prezentował się następująco:

- Anna Zagórska, Milena Górecka „Próba zastosowania wytłoku malinowego w produkcji ciastek kruchych” (SKNTŻ Spectrum),
-Magdalena Karol, Monika Kosz, Patrycja Kurzawa „Analiza mikologiczna surowca tytoniowego” (SKN Fitopatologów „SKOSIK” z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu),
-Anna Danielewicz, Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Nowak „Ocena częstości spożywania napojów słodzonych w odniesieniu do wskaźnika masy ciała BMI” (Koło Naukowe Żywienia i Profilaktyki Żywieniowej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie).

Po stresie związanym z prezentacjami udaliśmy się na spacer po Olsztynie, a następnie na ognisko odbywające się nad Jeziorem Kortowskim, gdzie spędziliśmy niezapomniane chwile w towarzystwie studentów UWM oraz innych uczestników seminarium. Następnego dnia uczestniczyliśmy w pochodzie studentów rozpoczynającym olsztyńskie juwenalia, co stanowiło dla nas nie lada przeżycie.
Żal było wracać, ale niestety…wszystko co dobre szybko się kończy. Jedno jest pewne – wspaniałe chwile i atmosferę olsztyńskiego Kortowa będziemy wspominać bardzo długo.


Seminarium w PPU BELiN

W dniu 25 lutego 2010 roku w PPU BELiN odbyło się seminarium dotyczące roli i znaczenia analizy sensorycznej w ocenie jakości produktów.

Podczas seminarium Piotr Radziemski i Robert Sobański zaprezentowali wyniki badań nad oceną wrażliwości i sprawności sensorycznej oceniających zespołu sensorycznego. W spotkaniu uczestniczyli zarówno pracownicy przedsiębiorstwa, w tym najwyższe kierownictwo, jak również członkowie Spectrum. Seminarium było dobrą okazją do zweryfikowania wiedzy teoretycznej z praktyką gospodarczą.


Konferencja Kół Naukowych UEK

W odpowiedzi na zaproszenie naszych przyjaciół z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, podczas I Międzynarodowej Konferencji Kół Naukowych UEK „ Współczesne kierunki rozwoju nauk ekonomicznych”, postanowiłyśmy zaprezentować owoce naszej pracy.

Projekt pt. „Przeciwrodnikowe właściwości napojów bezalkoholowych z dodatkiem ekstraktów z herbat” wreszcie ujrzał światło dzienne.

Nasze wystąpienie było przewidziane na pierwszy dzień konferencji, gdzie Justyna dzielnie przemogła tremę i przedstawiła wyniki naszych badań przed zgromadzoną publicznością. Temat pracy cieszył się dużym zainteresowaniem, ogrom zadanych pytań po skończonej prezentacji zaskoczył nas same.

Konferencja była bardzo interesująca, ponieważ mogłyśmy wysłuchać wystąpień nie tylko związanych z naukami towaroznawczymi, ale również związanych z innymi dziedzinami. Dodatkowo mogłyśmy wymienić swoje doświadczenia a także nawiązać nowe znajomości z członkami kół naukowych z Polski, oraz Ukrainy.

Po emocjach związanych z wystąpieniem, razem z innymi uczestnikami zwiedzaliśmy Kraków. Miałyśmy okazję zobaczyć Stary Rynek, Wawel, Kościół Mariacki, Kazimierz, oraz inne atrakcje. Jako nowicjuszki w wyprawach SPECTRUM serdecznie polecamy takie wyjazdy które zarówno uczą, jak i pozwalają miło spędzić czas. My zabieramy się za realizację dalszych badań , może w tym roku uda nam się zdobyć Olsztyn, a w międzyczasie oczekujemy na publikację naszych wyników w Krakowie.


V Międzynarodowe Forum SKN WT

W ramach Dni Młodych Towaroznawców, w dniu 14 maja 2009 roku, wspólnie z SKN Rynek zorganizowaliśmy V edycję Międzynarodowego Forum Studenckich Kół Naukowych Towaroznawstwa, w którym wzięli udział studenci z krajowych i zagranicznych uczelni, prezentując własne prace badawcze realizowane w ramach działalności SKN-ów.

SKNTŻ Spectrum zaprezentowało 5 prac w formie prezentacji ustnych i posterowych (więcej w zakładce: publikacje). Jakub Pagórski zwyciężył w konkursie na Najlepszą Prezentację - GRATULUJEMY!

Więcej: mt.ue.poznan.pl


Dni Młodych Towaroznawców 2009

W dniu 13 maja 2009 odbyły się Dni Młodych Towaroznawców (IV edycja), podczas których tegoroczni absolwenci Wydziału Towaroznawstwa UEP prezentowali tematykę swoich prac magisterskich. SKNTŻ Spectrum był współorganizatorem Konferencji.

Więcej: mt.ue.poznan.pl


Seminarium na UWM w Olsztynie

Jak krótko streścić Olsztyńskie XXXVIII Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych? Dużo (pozytywnego) stresu, mało snu, ognisko i wycieczka z ciut nieprzewidywalnymi przewodnikami

Pojechałyśmy tam w czwórkę: Ania Kaczmarek, Kasia Krawczyk, Magda Wurst i Ewelina Żak w towarzystwie dr Bogdana Pachołka oczywiście. Podróżowaliśmy wszyscy razem dzięki uprzejmości Doktora Zielnicy, który użyczył nam swego samochodu więc w formie podziękowania również tutaj o nim wspominamy. Podczas pierwszego dnia seminarium odbywały się obrady w odpowiednich sekcjach oraz prezentacje projektów i posterów. Pech chciał, iż tylko Kasia i Ewelina wykonały poster w naszej sekcji i konkurs posterowy nie odbył się, ale dziewczyny dzielnie przedstawiły ustnie swój projekt, choć nie zostały o tym uprzedzone wcześniej, poradziły sobie świetnie. Co do samych prezentacji ustnych był to bardzo stresujący czas, przynajmniej tak odbierają go „Wysokobłonnikowe” (Ania i Magda). Po przedstawieniu 13 prezentacji i po 4,5 godziny od rozpoczęcia obrad, jury ogłosiło laureatów I, II i III miejsca oraz jednego wyróżnienia.

Pierwsze miejsce zajęła Mirosława Teleszko z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z tematem: „Próba wykorzystania wybranych odpadów owocowych do produkcji naparów o wysokiej aktywności antyoksydacyjnej”,

Drugie miejsce zajęli Artur Puławski, Wojciech Chołostiakow i Krzysztof Siemianowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za projekt „Badanie zmian tekstury masła ekstra oraz rozkładu temperatur w produkcie podczas rozmrażania mikrofalowego”

Trzecie miejsce zajęły właśnie „Wysokobłonnikowe” ze swoim projektem „Zastosowanie wytłoków z czarnej porzeczki w produkcji naleśników”.

Wyróżnienie otrzymała Marta Kowalska za swój projekt „Wpływ metody rozmrażania na ubytki masy i właściwości fizykochemiczne mięsa króliczego” z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie.

Tego samego dnia wieczorem zorganizowane zostało ognisko, a następnego dnia odbyła się wycieczka do Gierłoży - Wilczego Szańca (głównej kwatery Hitlera w latach 1941-1944), a następnie do Świętej Lipki. Podsumowując wyjazd okazał się bardzo udany i z pewnością mile będziemy go wspominały, a Wam SPECTRUMOWCY szczerze polecamy tego typu wyjazdy, bo są one nie tylko możliwością do zaprezentowania innym projektu nad którym pracujecie, ale też okazją by przeżyć coś ciekawego i zobaczyć np. wcześniej niewidziane przez Was miejsca.


III Forum SKN-ów UEP

5 marca 2009 odbyło się III Forum Kół Naukowych UEP. Odbyły się zarówno prezentacje kół naukowych, jak również konferencja, na której przedstawiono prace zgłoszone do tegorocznych Debiutów Ekonomicznych i postery. Nasze Koło Naukowe Towaroznawstwa Żywności Spectrum wystawiło do konkursu postery naukowe, zdobywając nagrodę publiczności. Zwycięski zespół to Katarzyna Krawczyk, Ewelina Żak, Magdalena Priebe, Ewelina Porębska, Katarzyna Sikora, który zaprezentował poster pod tytułem:” DOSKONALENIE SYSTEMU ZARZĄDZANIA BEZPIECZEŃSTWEM I JAKOŚCIĄ SUROWCÓW HERBACIANYCH NA DRODZE MODYFIKACJI OZNACZANIA KWASOWOŚCI SUSZY OWOCOWYCH”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom


Konferencja Kijów 2009

Drugie miejsce w rankingu kół naukowych Uniwersytetu Ekonomicznego przyniosło, prócz dumy i satysfakcji z trudu pracy, możliwość wyjazdu na Międzynarodową Konferencję Towaroznawczą na Uniwersytecie Handlu i Ekonomii w Kijowie.

Było nas pięć: Olga Bukowska, Monika Łukomska, Magda Orzałkiewicz, Magda Priebe i Marysia Sielicka. Wyjechałyśmy z trzema projektami:
- Students' eating habits in Wielkopolska region (Olga, Magda Orzałkiewicz i Monika),
- Sport drinks in students’ opinion – projekt Marysi,
- Inulin addition influence on sweetness of multi-fruit tea prezentowany przez Magdę Priebe.

Wciąż jest nam trochę głupio, ale w konkursie rozbiłyśmy bank i zajęłyśmy całe podium… Zwyciężyła Marysia z projektem Sport drinks in students’ opinion. Drugie miejsce to Students' eating habits in Wielkopolska region, prezentowany przez Olgę, a trzecie: Inulin addition influence on sweetness of multi-fruit tea Magdy Priebe.

Nagrody książkowe, uścisk dziekana i niezaprzeczalny hit – dyplomy wypisane cyrylicą… Wciąż staramy się doczytać.

Nauka nauką, konferencja konferencją, ale Kijów to Kijów – pełna egzotyka w słowiańskim wydaniu. Niesamowita kultura, wspaniała tradycja, kapitalne jedzenie i przede wszystkim niezwykli ludzie sprawili, że chcemy wrócić.


Jak zawsze najlepsi

Po raz kolejny udowodniliśmy, że nie mamy sobie równych. Według najnowszej punktacji kół naukowych UEP, Spectrum jest najlepiej działającym SKNem na Wydziale Towaroznawstwa i drugim pod względem aktywności kołem na całej Uczelni. Nasze wysiłki zostały docenione.


Zaległości, zaległości

Nowy rok akademicki już zdążył się rozkręcić - blog Spectrum kuleje i najwyższy czas to zmienić... Pierwszy rzut - integracja!


11-12 października Wieleń


Jak bezboleśnie, zarówno dla nowicjuszy jak i starych wyjadaczy, dostroić i wprowadzić nowość? Gdzie postawić granicę pomiędzy dobrą zabawą, a wymaganą efektywnością? I wreszcie: jak pierwsze dni adaptacji mogą wpłynąć na powodzenie w długim terminie? Doświadczeni zeszłorocznym sukcesem przez przypadek - warsztatami ISO 22 000, które oprócz tego, że nauczyły, to zjednoczyły starych i nowych Spectumowców, postawiliśmy na wyjazdową integrację.

Tym razem odpuściliśmy sobie krionauki i postawiliśmy na pewien komfort zabawy - Santana Club. Pogoda stanęła po naszej stronie i ludziom aglomeracji miejskiej przypadło w udziale oddychanie tlenem... Tym bardziej, że zaplanowane przez Spontaniczny Komitet Organizacyjny aktywności opiewały o hasanie na powietrzu. Były więc tzw. village games (w wolnym przekładzie - podchody) z niezapomnianymi zagadkami gościa specjalnego dr Wojciecha Zmudzińskiego, atrakcje z papieru, bibuły, jajek i balonów, ze specjalną dedykacją dla inżynierów i wyścigi katamaranów na wliczonym w cenę jeziorze. Ponadto turnieje bowlingowe, grupowe mordowanie Drakuli i disco z autochtonami. No i oczywiście wspólne kolacje i śniadania - bezcenne...

Organizatorom trudno pisać, że było świetnie (respons w komentarzach mile widziany), ale zdegustowanych chyba próżno szukać.


Yes, we can!

Zjednoczeni dokonaliśmy świadomego wyboru. Magdalena Orzałkiewicz nowym prezesem Spectrum.
Wszystkie instrumenty w naszej cudownej orkiestrze już działają - przyszedł czas na dyrygenta (kompozytorem niezmiennie dr Pachołek :) ). Wybory nie były tak zacięte jak te na dalekim zachodzie, ale niestety Spectrum nie ma jeszcze w ofercie dla prezesa-elekta ślicznej białej chatki z przystrzyżonym, zielonym trawniczkiem.

Magda pracuje w kole od drugiego roku studiów i jak mało kto zna zasadę funkcjonowania Spectrum na rynku akademickich kół naukowych. Aktywistka PSAE, zagorzała fanka pracy w laboratorium, znająca wszystkie, nawet te niepotwierdzone, informacje uczelniane - słowem: właściwy człowiek, na właściwym miejscu.

Pozostaje wierzyć, że po integracji i zgraniu, uda się również wszystkich członków utwierdzić w przekonaniu, że orkiestra Spectrum była zdecydowanie słusznym wyborem. Czego Spectrumowcom i Pani Prezes życzę.


Auditor wewnętrzny ISO 22000

Przez trzy dni, od 25 do 27 kwietnia, Spectrumowcy brali udział w szkoleniu na auditora wewnętrznego ISO 22 000. Weekendowe warsztaty prowadził, sprawdzony już, Olgierd Głodkowski z MDG Doradztwo gospodarcze.
Mimo nęcącej pięknej pogody i fantastycznej wiejskiej lokalizacji – warsztaty odbyły się w Bobowicku – dnie poświęciliśmy na pracę. Formuła szkolenia, oparta na pracy zespołowej, flip chartach i swobodnej atmosferze po raz kolejny zdała egzamin. Początkowo powtórka z normy i kilka praktycznych case’ów do rozwiązania.

Oprócz tego przed uczestnikami stały dwa wyjątkowe zadania. Pierwsze, to przeprowadzenie auditu z wyjątkowo nieznośnymi auditowanymi, w których wcielili się Olgierd Głodkowski i opiekun dr Bogdan Pachołek. Drugim była symulacja spotkania zamykającego z pracownikami auditowanej firmy, których graliśmy sami dla siebie i również uprzykrzaliśmy sobie wykonanie zadania.

Wieczorami należało oczywiście odpocząć. Tematem przewodnim była integracja, czyli wspólne grillowanie, śpiewanie i kultowe kalambury.

Szkolenie nie byłoby prawdziwym szkoleniem, gdyby nie egzamin końcowy, który jak donoszą sprawdzone źródła, wszyscy zdaliśmy. Fiu fiu.


Berlińskie Mikołajki

6 grudnia dzięki prof. Koziołowi i zaproszeniu Stiftung Warentest niektórzy członkowie Spectrum wybrali się do Berlina na spotkanie z pracownikami znanej niemieckiej fundacji przeprowadzającej niezależne testy konsumenckie.
Agenda spotkania była bardzo napięta – prezentowali zarówno pracownicy Stiftung Warentest, opowiadając o idei istnienia, aktualnej pozycji i celach organizacji, jak również studenci AE, którzy przedstawili swoje projekty prowadzone na kołach naukowych, czy seminariach magisterskich.

Wieczorem, po całodniowych wykładach, znaleźliśmy chwilę na zwiedzanie Berlina – a przede wszystkim słynnego Weihnachtsmarkt, którego świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim i w wyśmienitych nastrojach wracaliśmy do domu.

Wysokiej jakości Mikołajki.


Wieleńskie krionauki

Chcieliśmy szkoleń, chcieliśmy integracji, mieliśmy kupkę złota, wymyśliliśmy więc warsztaty ISO 22 000 z prawdziwym, nie dmuchanym, Panem Konsultantem w ośrodku rekreacyjnym w Wieleniu. Nikt z Nas nie zastrzegł jednak, że chcemy również temperatury powyżej zera.
Domki nad jeziorem, jadalnia zaadaptowana na salę konferencyjną, cisza, spokój – czegóż chcieć więcej. Oprócz odrobiny ciepła, rzecz jasna.

Początek, czyli autoprezentacja. Nasz przewodnik – Olgierd Głodkowski, prezes MDG doradztwo gospodarcze, żona, dwójka dzieci. Po drugiej stronie my – 37 członków Spectrum i dwa rodzynki z Qualitasu.

W myśl integracji zostaliśmy odgórnie podzieleni na cztery grupy. Rozdział członków następował nie według koleżeńskich uprzejmości, a zgodnie z wynikami wcześniejszego testu z wiedzy o HACCP. Każda grupa miała teoretycznie równe szanse. Grupy, zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi, przybrały nazwy: Misie Polarne, Pingwiny, Morsy i niezapomniane, urocze, skaczące, biegające, fruwające Foczki (przywilejem Sekretarza jest faworyzowanie swojej grupy).

Po włączeniu maksymalnej ilości farelek, przy jednoczesnym nie wykańczaniu systemu elektrycznego pomieszczenia, zaczęło się. Schemat działania bardzo prosty – wprowadzenie i ogólne omówienie zagadnienia, potem ćwiczenia zespołowe. Podstawowe narzędzia: flipcharty i flamastry. Od konstruowania map procesów, przez napisanie polityki bezpieczeństwa, po analizę sytuacji kryzysowej. Rozwiązania prezentowane na forum i wspólnie omawiane.

Czas płynął szybko, w planach mieliśmy jeszcze ognisko nad jeziorem. Skończyliśmy ostatnie z zadań tego dnia, a nasze układy pokarmowe zaczęły wydzielać soki trawiące kiełbaski. I wtedy spadł grad.

Mimo wszystko udało się. Chłopcy zorganizowali grilla na tarasie sali konferencyjnej. Listopadowe barbecue wyszło całkiem nieźle, syci zabawialiśmy się jeszcze jakiś czas – jaka to melodia? i historyczne już, kalambury filmowe.

Niedziela to kolejne godziny szkolenia, kolejne zadania, gdzieś tam w głowie myśl, że w domu czeka wanna z gorącą wodą…

Ostatecznie dostaliśmy zadanie domowe, spakowaliśmy zabawki i do domu.

Błyskotliwa puenta? Japończycy wymyślili, że „pracowite koło młyńskie nie zamarza” – nie zamarzliśmy.


Galeria zdjęć z Wielenia


Pełna satysfakcja to jedno...

Korzyść jest rzeczą tylko pokrewną.

Czas płynie szybko i już jesteśmy po II Forum Kół Naukowych AE. My nigdy nie zapominamy się pochwalić.
Jak już wspominałam, władze Akademii poczuły trend i zorganizowały ogólnouczelniane Forum Studenckich Kół Naukowych. Co prawda pod względem organizacyjnym daleko do naszych Dni Młodych Towaroznawców, ale wybaczamy – w końcu doświadczenie przychodzi z czasem.

Oczywiście podzieliliśmy się tym doświadczeniem. W sztabie organizacyjnym znalazło się dwóch naszych członków: Damian Kubat i wyróżniona przez Magdalenę Sapałę-Gazdę (Pełnomocnika Rektora ds. SKN) za zaangażowanie w przygotowanie imprezy Marysia Sielicka.

Lśnienie mistrzostwa kieruje moim bytem, ambicja spotyka się z uznaniem i zachwytem

Tak, tak. Właśnie tak. Grand Prix II FKN AE przypadło nie komu innemu, tylko nam. Zespół Spectrum: Marysia Sielicka, Damian Kubat, Kasia Sikora, Magda Priebe i Ewelina Porębska z projektem „Czekolady light w ocenie konsumentów” to jeden z trzech zwycięzców.

Najwyższy stopień podium dzieliliśmy z SKN Teorii Ekonomii i SKN Petunia – szanownym konkurentom serdecznie gratulujemy.

Los tej loterii ciąży na jednej karcie, prawdopodobieństwo jednak większe niż w totka, że ta karta to nie blotka

W konkursie posterów wystawiliśmy dwie konkursowe prace „Badanie właściwości przeciwutleniających miodu gryczanego” i „From health to wellness – functional food evolution”. Żaden z nich nie zwyciężył – nie oznacza to jednak, że odmawiamy sobie pewnej dozy satysfakcji.

Towaroznawstwo zdeklasowało inne wydziały – SKN Qualitas (koło naukowe zarządzania jakością) i SKN Towaroznawczo-Chemiczne wspólnie zdobyły główną nagrodę – obu kołom również szczerze gratulujemy i obiecujemy wciąż zacięcie konkurować.

I znowu z apetytem, jedynej sprawie oddanie całkowite

Za rok znów się pochwalimy.


Nowa Nadzieja

Nowa wspaniała strona, kolejna fala nowych członków, nie całkiem nowe władze, ale za to kilka zupełnie nowych projektów.
Imperium Kontratakuje

Kolejny rok i znów ruszamy. Poprzednimi latami ustawiliśmy sobie poprzeczkę bardzo wysoko i tym razem nie zamierzamy odpuścić. Przyjęliśmy statut naszej całkiem sporej już organizacji – szacunki podają, że mamy 40 członków, i zabraliśmy się do wybrania nowych władz.

Powrót Jedi

Walka o władzę była zacięta i do ostatniej chwili nawet komisja wyborcza licząca głosy nie wiedziała kto wygrał. Wygrała oczywiście… Demokracja. Powtórnie wybranym prezesem został Michał Mruszczyk. V-ce prezesem do spraw administracyjnych jest Kinga Borowicz, nowy v-ce prezes do spraw organizacyjnych to Magdalena Priebe. Sekretarz trwa i mocno trzyma się swojego taborecika.

Mroczne Widmo

Podczas pierwszych spotkań wprowadzaliśmy w życie jedną z najpiękniejszych teorii towaroznawstwa. Samodoskonalenie. Wytknęliśmy błędy, wskazaliśmy porażki zeszłego roku i daliśmy upust poczuciu niespełnienia.
Miejmy nadzieję, że nie przejdzie mimo uszu dygnitarzom.

Atak Klonów

Mimo, że dopiero początek roku, to już forum kół naukowych. Akademia postanowiła wyróżnić SKN-y i 8 listopada, drugi raz w historii, organizuje ogólnouczelniane Forum Kół Naukowych. Przygotowujemy zeszłoroczne projekty na konkursy prezentacji ustnych i posterów. Jak już wygramy – damy znać.

Zemsta Sithów

My i Rynek. Hen hen, gdzieś w przeszłości poczęliśmy „Model żywieniowy studenta”. I wygląda na to, że w tym roku pokażemy go światu. 12 grudnia konferencja – za jakiś czas na pewno powiadomimy o szczegółach.


Całkiem niedawno temu i w zupełnie znanej galaktyce rozpoczęliśmy kolejny rok akademickich igraszek.


Dni Młodych Towaroznawców

Raz na 4 lata, w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów organizowane są Igrzyska Olimpijskie. Dni Młodych Towaroznawców są dla Nas trochę jak igrzyska.
Organizujemy je co roku, dajemy możliwość magistrantom, seminarzystom i członkom kół naukowych zaprezentować swoje odkrycia, pochwalić się efektami swojej ciężkiej pracy i pokazać światu swoje możliwości. Konkursowe współzawodnictwo ma tylko zmobilizować, tak naprawdę DMT to święto nauki - udowadniamy, że z każdym rokiem, tak jak sportowcy poprawiający swoje własne rekordy, jesteśmy w stanie pójść dalej, zanalizować głębiej i odkryć coś nowego. Na igrzyskach nie są ważne dyscypliny, na igrzyskach ważni są zawodnicy. Na DMT najważniejsi są studenci.

I dzień - konkurs prac magisterskich i seminaryjnych

Praca magisterska jest efektem dwuletnich badań, poszukiwań i wnikliwych analiz tematu prowadzonych przez studenta. Podczas pierwszego dnia zaprezentowało się 38 magistrantów, w tym 9 wystąpiło z ustną prezentacją, a 29 postanowiło przedstawić swoje prace w formie posterów. Horyzont tematów prac obejmował zarówno handel emisjami dwutlenku węgla, zarządzanie relacjami z partnerami w kanale dystrybucji, jak i badanie przeciwstarzeniowych kremów do twarzy. Wszystkie prezentacje i postery były obiektywnie oceniane przez szacowne jury i niedługo po zakończeniu prezentacji ogłoszono wyniki.

Zwyciężył Marcin Siekierski z kształtowania jakości produktów spożywczych, a dzięki jego pracy: "Aktywność przeciwutleniająca jako kryterium jakości przeciwstarzeniowych kremów do twarzy" wiemy już jakich kremów używać, abyśmy zawsze byli piękni i młodzi. Kolejne dwa miejsca zajęły Marta Stelmaszewska z kształtowania jakości produktów przemysłowych i Ewa Raczyńska - znów KJPS.

W kategorii posterów wszystkie trzy miejsca zajęli studenci ze specjalności kształtowania jakości produktów spożywczych, natomiast laur zwycięstwa zdobył Szymon Kuznowicz, którego tematem było "Wykrywanie zafałszowania oliwy z oliwek extra virgin olejem słonecznikowym". Należy również zaznaczyć, że drugie i trzecie miejsce zajęły członkinie Spectrum: Patrycja Kurek i Ania Pachołek.

W konkursie seminarzystów triumfował, zarówno w ocenie jury jak i publiczności, nasz przewodniczący Michał Mruszczyk prezentując swoje przemyślenia dotyczące nanożywności.

II dzień - forum studenckich kół naukowych towaroznawstwa

Nasz dzień. To właśnie tu, młodzi, jeszcze nieopierzeni naukowcy pełni chęci i zapału mają szansę pokazać nad czym pracowali przez cały rok. Prezentowało się 10 kół naukowych, w tym trzy spoza naszej uczelni. Gościliśmy dziewczyny z Akademii Rolniczej w Poznaniu, Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego i Kijowskiego Uniwersytetu Handlu i Ekonomii. Zespoły studentów, podobnie jak magistranci i seminarzyści, miały do wyboru dwa sposoby na swój performance - prezentację ustną lub formę posterową.

Prezentacje ustne wygrała Agata Kurzawska z Akademii Rolniczej w Poznaniu, która odpowiadała na pytanie: "Jak to zrobić, żeby dieta homo była także sapiens?". Drugie i trzecie miejsce zajęły zespoły Spectrum: Olga Bukowska, Maria Sielicka i Karolina Świerkowska zajmujące się rozwojem koncepcji żywności funkcjonalnej, i Katarzyna Sikora, Maria Sielicka, Magdalena Priebe, Ewelina Porębska i Damian Kubat oceniający czekolady light okiem młodego towaroznawcy.

Wśród form posterowych Spectrumowcy również zdominowali podium, tym razem jednak należały do nas dwa pierwsze miejsca. Zwyciężyła grupa w składzie: Magdalena Orzałkiewicz, Olga Bukowska, Elżbieta Dziołak, Kinga Borowicz, Joanna Gerka i Michał Mruszczyk, którzy próbowali wykorzystać wybrane odpady przemysłu owocowo-warzywnego w cukiernictwie (tak, to są ciasteczka z Rogoźna). Drugie miejsce przypadło w udziale Magdalenie Priebe, Katarzynie Sikorze, Ewelinie Porębskiej, Katarzynie Krawczyk, Karolinie Lewandowskiej i Łukaszowi Chrzanowskiemu badającym antybiotyczne właściwości miodu gryczanego, natomiast nagrody za zdobycie trzeciego miejsca powędrowały do Kingi Borowicz i Łukasza Szymańskiego z SKN Chemiczno-Towaroznawczego za prezentację pianotwórczych właściwości kokobetainy.

Wszystkim zwycięzcom pogratulowano i wręczono nagrody, a kolejna edycja Dni Młodych Towaroznawców przeszła do historii.

Zapraszamy też do galerii.


Rogoźno 2007

Maj. Nazwa piątego miesiąca roku pochodzi podobno od Maji, pewnej nimfy, matki Hermesa - patrona podróżników. Oprócz tego jeśli w maju grzmot, rośnie wszystko w lot, a kto się w maju urodzi, dobrze mu się powodzi. W bardzo wielu językach maj jest po prostu majem, jednak istnieją interesujące wyjątki. Na przykład po fińsku maj to: toukokuu, chociaż mi szczególnie przypadła do gustu czeska, bynajmniej oczywista, wersja - květen.

Tak właśnie przeciętnemu studentowi kojarzy się maj. Urodzaj nimf u celu podroży, z którymi można się porozumiewać każdym znanym językiem, a będąc porażeni grzmotem jak młody Michael don Corleone, modlimy się jedynie, żeby tylko nic się później nie urodziło.

Energię, którą dostarcza maj postanowili wykorzystać również członkowie Spectrum i Rynku wyjeżdżając na weekend do ośrodkatittitti w Rogoźnie niedaleko Poznania. Chociaż my staraliśmy się skupić tę energię głównie na towaroznawstwie. Z tego też naukowego powodu, nie obawiając się następstw, płodziliśmy do woli. Przez dwa dni i dwie noce dawaliśmy upust swojej niezmierzonej intelektualnej potencji.

Mimo, że w tym roku zabrakło tematu przewodniego wyjazdu, to pracy było dużo. Sam początek, to 23 450 odcinek "Mody na sukces", czyli analizy danych pochodzących z modelu żywieniowego studenta. Później w zespołach zajęliśmy się swoimi projektami. Jednej z grup udało się wykorzystać hordę wygłodniałych studentów do przeprowadzenia badań właściwości organoleptycznych analizowanych w projekcie ciasteczek.

W Rogoźnie mieliśmy do dyspozycji bezcenny wolny czas i swobodną przestrzeń, a także kadrę fachowców - mgr M. Szlachtę, dr B. Pachołka, mgr T. Olejniczaka i dr Żmudzińskiego, dzięki czemu nasze wysiłki były znacznie bardziej efektywne. Obecność szanownych kierowników wycieczki sprzyjała również dopinaniu wszelkich zobowiązań związanych z Dniami Młodych Towaroznawców, które już za dwa tygodnie.

Po ciężkiej pracy należało sobie oczywiście zapewnić odpowiedni odpoczynek. Niezapomniane filmowe kalambury, zacięte mecze NBA, tyle że w Polsce i na betonie, wielkie grillowanie pod wodzą wielkiego grill-mistrza mgr T.Olejniczaka, denaturat, puszka i student, czyli "pochodnia - zrób to sam", a także dyskusje do wczesnych godzin rannych o życiu, śmierci i Telly Savalasie, który jak Elvis - wciąż żyje - wszystko to znalazło się w programie czasu wolnego.

Mieliśmy przestrzeń, mieliśmy czas, mieliśmy siebie i kadrę, mieliśmy też co robić, co więcej zrobiliśmy to. Przy okazji odpoczęliśmy i naładowaliśmy akumulatory przed zbliżającym się końcem semestru.

Była podróż, były nimfy, towarzystwo też jakby mówiące wieloma językami, ale udało się - doszliśmy do porozumienia i liczymy, że majowy urodzaj również się sprawdzi. Na DMT.

Zapraszamy też do galerii.


Niczym Odyseusz do Itaki

Niczym Odyseusz do Itaki, zupełnie jak załoga Apollo 13 na Ziemię, tak samo jak mundurki do szkół - my też. Powróciliśmy. Biorąc pod uwagę szybko upływający czas i szalejącą wiosnę rozpoczęliśmy nowy semestr z impetem.
Pierwsze spotkania nie były jednak związane z projektową aktywnością koła. Nasi młodsi koledzy - drugoroczniaki z towaroznawstwa - wybierali specjalności. Po raz kolejny wspólnie z SKN Rynek przygotowaliśmy prezentacje obu organizacji. Postaraliśmy się i liczymy na dobry narybek w przyszłym roku.

Mieliśmy też okazję wykorzystać swoje znakomite znajomości. Przybyła nasza ex-prezes - Michalina Merta - i przeprowadziła mini-warsztaty na jednym ze spotkań. Michalina pracuje w jednej z największych firm produkujących żywność na polskim rynku i podzieliła się wrażeniami z praktyki towaroznawcy.

Oczywiście nie zapomnimy się pochwalić, że były też po drodze sukcesy. Pod koniec lutego opublikowano ranking najlepszych kół naukowych działających na Akademii Ekonomicznej i okazało się wszem i wobec, czarno na białym. Spectrum najlepsze na wydziale i zajmuje zaszczytne trzecie miejsce wśród wszystkich 48 SKN-ów na uczelni. Jesteśmy z siebie dumni, ale jednocześnie czujemy ciężar odpowiedzialności związany z niewątpliwą nobilitacją i pracujemy dalej.

Najważniejszą teraz sprawą jest zamknięcie projektów. Do końca marca czekają nas analizy zebranych informacji i wyników badań, a dalej przygotowanie tekstów do publikacji i prezentacji na konferencje. Na dobre ruszyliśmy też ze współorganizacją Dni Młodych Towaroznawców 2007 i odbywającego się w ramach tych dni III Forum Studenckich Kół Naukowych Towaroznawstwa. Właśnie wtedy pokażemy wszystko to, co w towaroznawstwie najpiękniejsze, najbardziej interesujące i znajdujące swoje odbicie w praktyce gospodarczej. Jednocześnie mamy nadzieję, że Forum stanie się przyczynkiem do wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi towaroznawcami nie tylko z naszej Alma Mater.

Z tymi wszystkimi zobowiązaniami radzimy sobie bez problemu, dlatego razem z Rynkiem postanowiliśmy pomóc Ziołopexowi i bierzemy udział w Kreatywnych Dniach Appetity. Wykorzystujemy cały swój interdyscyplinarny potencjał, aktywizujemy nasze neuronowe połączenia między dwiema półkulami, imponujemy umiejętnością przeszukiwania Internetu i jak zawsze dajemy z siebie wszystko.

Tacy już jesteśmy - dobrzy, skromni studenci, zawsze pomogą przedsiębiorstwu, które oferuje staże.


Kopalnia soli w Kłodawie

Punktualnie, wszyscy zwarci i gotowi, ruszamy do Kłodawy. Sama podróż jest o tyle interesująca, że dla wielu stała się okazją do empirycznego sprawdzenia czy autostrady w Polsce naprawdę istnieją. Istnieją.
A my jesteśmy zupełnie spokojni - jeszcze nie zdajemy sobie sprawy z potencjalnych niebezpieczeństw i wrażeń, które czyhają 600 m pod ziemią, gdzie już niedługo mieliśmy się znaleźć.

Godzina 16:00

Zanim jednak zjedziemy pod ziemię najważniejsza dla młodych towaroznawców część programu - seminarium naukowe. Kopalnia zapewniła doskonały zespół, który znając przedmiot towaroznawczych zainteresowań przygotował specjalną godzinną prezentację.
Dzięki geologowi poznajemy podstawy istnienia i pracy kopalni - wielkość, możliwości, a co najbardziej istotne jakość kłodawskich złóż soli. Rozkład i ilość komór wydobywczych, sposób powiększania wyrobisk, organizacja pracy i to jak kopalnia radzi sobie z potencjalnymi zagrożeniami dla górników pod ziemią są przedmiotem wykładu. Kiedy wiemy już prawie wszystko o specyfice zakładu produkcyjnego jakim jest kopalnia przechodzimy do systemów zarządzania jakością.

Małgorzata Kusztal - Pełnomocnik Zarządu ds. HACCP wymienia niewątpliwe sukcesy. Od 2003 roku kopalnia sukcesywnie zdobywa kolejne certyfikaty jakości. Od Certyfikatu Kultury Jakości przez ISO i HACCP po specjalny certyfikat wymagany na niemieckim rynku QS. Jak się okazuje największą trudnością z wprowadzeniem tych systemów było nie tyle zreformowanie procesów produkcyjnych, czy przygotowanie specjalnej dokumentacji, lecz przekonanie samych górników o wysokim znaczeniu jakości wydobywanej soli.
Chwila marketingu, czyli "Dwie rzeczy są najważniejsze na świecie: słońce i sól" Pliniusza Starszego, animacje, zdjęcia rodem z albumu National Geographic, zaproszenie do kopalnianego sklepu, a tymczasem my czujemy się już w pełni gotowi na podbój wyrobisk.


Godzina 17:00

Nie tak szybko. Nie wiedzieć czemu wchodzimy do góry. Zostajemy zaopatrzeni w kaski, lampy i fartuchy, a jedynym za co kobiety są naprawdę wdzięczne jest brak luster.

Prowadzą nas do szybu, dzielą na grupy. Zjeżdżamy. O tym zjeżdżaniu trzeba by chyba trochę więcej powiedzieć, bo od wind w rodzimym wieżowcu ten wehikuł różni się znacząco. Klaustrofobiczne pomieszczenie, któremu jakoś trudno zaufać. Szczęśliwym trafem lądujemy na ustalonych 600 metrach pod ziemią. Tylko dlaczego tak wieje?

Dwóch przewodników na miejscu i zaczynamy wędrówkę. Słuchamy geologa i przy okazji widzimy o czym mówi, idziemy, oglądamy kapliczkę św. Kingi, słuchamy, robimy zdjęcia pierwszym górnikom, którzy zamienili się w słupy soli, idziemy, potykamy się o szyny dla wagoników bądź uderzamy głową o żeliwne podpory sufitu, słuchamy, odrywamy kawałki ścian, idziemy, znów słuchamy, tym razem o materiałach wybuchowych w kopalni, idziemy, podziwiamy gigantyczne wyeksploatowane komory, słuchamy, co niektórzy zabrali ze sobą sprzęt i wyżywienie z pomysłem zwiedzania kopalni na własny rachunek jednak dowiedzieli się, że w sumie szyby mają jakieś 300 km i ostatecznie idziemy razem, słuchamy, wyjmujemy elementy konstrukcyjne ze ścian, włazimy po niby schodach, słuchamy przewodnika, co opowiada o konikach, czołgamy się już prawie po tych przebytych kilometrach, ale mimo wszystko i tak mamy siłę zaopiekować się co większymi okazami z wagoników pełnych soli. Dwie godziny minęły szybciutko.

Znów ta pseudo-winda i po 100 sekundach (dla nieliczących: winda jedzie z prędkością 6m/s) jesteśmy na górze. Uff, przeżyliśmy.

Godzina 19:00

Poznaliśmy podstawy geologiczne i systemy zarządzania jakością kopalni, zjechaliśmy na dół, nic się nie zawaliło, nikt się nie zgubił, soli mamy na cały rok, możemy wracać do domu.

Wyjazd okazał się niewątpliwym sukcesem nie tylko pod względem naukowym - dzięki fantastycznym prowadzącym udało nam się naprawdę wiele zapamiętać i zrozumieć, ale też niesamowitą przygodą. W końcu nie co dzień wybieramy się w podroż do wnętrza Ziemi.

Zapraszamy też do galerii.


Spectrum 2006/2007 ruszyło!

Najpierw powoli - jak żółw - ociężale.
Ruszyła - maszyna - po szynach - ospale..


Nowy rok akademicki, nowe wyzwania, nowi członkowie, nowe projekty - to wszystko złożyło się na pierwsze spotkania członków Spectrum w październiku.

Sprawą podstawową było wybranie nowych władz. Wymagania były ogromne, dyskusje zażarte, ale udało się. Młodzi, zdolni, kompetentni, z talentem do organizacji i przywództwa - to właśnie nasz nowy zarząd. Prezesem koła został wybrany Michał Mruszczyk - student IV roku, a do pomocy dwóch wiceprezesów: do spraw administracyjnych - Kinga Borowicz (IV rok) i do spraw organizacyjnych - Maria Sielicka (III rok). Cała trójka specjalizuje się w kształtowaniu jakości produktów spożywczych. Liczymy, że doświadczenie z poprzednich lat sprawi, że będą sprawnie dowodzić członkami koła przez wszelkie trudy związane z organizacją kolejnego już, na razie tylko planowanego, Forum Młodych Towaroznawców.

Kolejną istotną kwestią, poprowadzoną już przez nowy zarząd, było podsumowanie i prezentacja zeszłorocznych dokonań Spectrum. Realizowane projekty, wyjazdy i prace naukowe, a przede wszystkim bilans zeszłorocznych Dni Młodych Towaroznawców. Wszystko to, żeby wyjaśnić nowym członkom zasady działania koła, pokazać jego niewątpliwe sukcesy i określić cele. Okazało się jednak, że zachwalanie Spectrum nie było tak konieczne - studentów chętnych do pracy pod dostatkiem.

I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej..


Zaraz po wyborach, bilansach i prezentacjach przyszedł czas na pobudzenie aktywności samych studentów. Tworzenie nowych projektów, grup je realizujących, plany związane z wyjazdami naukowymi stały się tematami dyskusji. Wszechstronność zainteresowań, nieodparte pragnienie zgłębiania wiedzy, chęć pracy w zespole i spróbowania swoich sił w przekładaniu na praktykę nabytych umiejętności dały wachlarz możliwości towaroznawczego spełnienia. W tym roku chcemy się zajmować m.in.: żywnością funkcjonalną, systemami zarządzania jakością w laboratoriach wg PN-EN ISO 17025, miodem i jego wpływem na rozwój drobnoustrojów, poprowadzić długoletni projekt o modelu żywieniowym studenta, oraz wiele innych.

Jednocześnie organizujemy, pierwszy w tym roku, wyjazd naukowy do kopalni soli w Kłodawie. Oprócz niewątpliwych zalet krajoznawczych oczekujemy ciekawych informacji z zakresu nauk o jakości, które być może staną się inspiracją do późniejszych projektów.

I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!


Wszystkie nasze wybory, wszystkie działania, projekty, wyjazdy, wszystko to ma jeden cel - Forum Młodych Towaroznawców 2007!

To para gorąca wprawiła to w ruch,
To para, co z kotła rurami do tłoków,
A tłoki ruszają z dwóch boków
I gnają, i pchają, i pociąg się toczy..


Wykorzystano fragmenty "Lokomotywy" Juliana Tuwima